Problem 8.13 A 65kg diver stands at the end of a 32kg springboard, as shown in t
ID: 1286034 • Letter: P
Question
Problem 8.13
A 65kg diver stands at the end of a 32kg springboard, as shown in the figure. The board is attached to a hinge at the left end but simply rests on the right support.(Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the vertical force exerted by the hinge on the board?
Express your answer using two significant figures.
F =
Problem 8.13 A 65kg diver stands at the end of a 32kg springboard, as shown in the figure. The board is attached to a hinge at the left end but simply rests on the right support.(Figure 1) Part A What is the magnitude of the vertical force exerted by the hinge on the board? Express your answer using two significant figures. F =Explanation / Answer
First, you need to calculate the force that the right supportexerts and to do this you need to use torque. The net torqueis 0Nm
0Nm = 32kg*9.8*1.5m + (65kg*9.8) *3m - 1.5*f
2381.4 = 1.5* F
or
2381.1/1.5 = F
F = 1587.6 N upwards from the support
Now you must total all the vertical forces
support = man + board + hinge
1587.6 N = 65*9.8 + 32*9.8 + F(hinge)
F(hinge) = 637 N downwards