Can somebody help me with these theory questions. I think that both answers are
ID: 1286659 • Letter: C
Question
Can somebody help me with these theory questions. I think that both answers are any because at the top of the trajectory the speed is 0m/s, but I am not sure
You throw a ball at an angle of 36 degree above the horizontal. How fast must you throw the ball, such that its speed at the top of its trajectory is 2.8 m/s? You throw a ball at an angle of 36 degree above the horizontal. How fast must you throw the ball, such tliat at the top of its trajectory the vertical component of its velocity vector is zero?Explanation / Answer
13. (E)
vcos36o= 2.8
Hence, v= 2.8/cos36o = 3.46 m/s = 3.5 m/s
14. (A)
Because, at top of trajectory, velocity component in y direction is already zero. So, same answer as the previous case.