In Denver, children bring their old jack-o-lanterns to the top of a tower and co
ID: 1286686 • Letter: I
Question
In Denver, children bring their old jack-o-lanterns to the top of a tower and compete for accuracy in hitting a target on the ground. Suppose that the tower height is h = 8.60 m, and that the bulls-eye's horizontal distance is d = 4.2 m from the launch point. (Neglect air resistance.)
If a jack-o-lantern is given an initial horizontal speed of 3.3 m/s, what are the direction and magnitude of its velocity at the following moments in time? (Let the +x axis point to the right.)
(a) 0.75 s after launch
(below the +x-axis)
m/s
(b) just before it lands
(below the +x axis)
m/s
Explanation / Answer
Ux =3.3
Uy =0
a)
Vx = 3.3
Vy = 7.35
mag = 8.05
directioon = 65.8
b)
Vx=3.3
Vy=12.98
mag= 13.39
direc= 75.7 degrres