Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An anemometer for measuring wind speed consists of four metal cups, each of mass

ID: 1286848 • Letter: A

Question

An anemometer for measuring wind speed consists of four metal cups, each of mass m = 129 g, mounted on the ends of four essentially massless rods of length R= 0.29 m. The rods are at right angles to each other and the structure rigidly rotates at f = 12 rev/s. Treat the cups as point masses.

1)

What is the moment of inertia of the anemometer about the axis of rotation?

I =

2)

What is the angular momentum of the anemometer about the rotation axis?

L =

3)

A small block of mass 0.91 kg slides without friction on a horizontal table. Initially it moves in a circle of radius r0 = 0.63 m with a speed 1.5 m/s. It is held in its path by a string that passes through a small hole at the center of the circle. The string is then pulled down a distance of r0 - r1 = 0.12 m, leaving it at a radius of r1 = 0.51 m. It is pulled so slowly that the object continues to move in a circle of continually decreasing radius.
How much work was done by the force to change the radius from 0.63 m to 0.51 m?
W =

An anemometer for measuring wind speed consists of four metal cups, each of mass m = 129 g, mounted on the ends of four essentially massless rods of length R= 0.29 m. The rods are at right angles to each other and the structure rigidly rotates at f = 12 rev/s. Treat the cups as point masses. 1) What is the moment of inertia of the anemometer about the axis of rotation? I = 2) What is the angular momentum of the anemometer about the rotation axis? L = 3) A small block of mass 0.91 kg slides without friction on a horizontal table. Initially it moves in a circle of radius r0 = 0.63 m with a speed 1.5 m/s. It is held in its path by a string that passes through a small hole at the center of the circle. The string is then pulled down a distance of r0 - r1 = 0.12 m, leaving it at a radius of r1 = 0.51 m. It is pulled so slowly that the object continues to move in a circle of continually decreasing radius. How much work was done by the force to change the radius from 0.63 m to 0.51 m? W =

Explanation / Answer

1)
I = 4*m*r^2

= 4*0.129*0.29^2

= 0.0434 kg.m^2

2)
w = 12*2*pi rad/s

= 75.36 rad/s

L = I*w

= 0.0434*75.36

= 3.27 kg.m^2/s

3)

here angular momentum of puck is conserved

L1 = L2

m*vo*ro = m*v1*r1

v2 = vo*(ro/r1)

= 1.5*( 0.63/(0.63-0.12) )

= 1.85 m/s

Workdone = chnage in kinetic enrgy

= 0.5*m*(v1^2-vo^2)

= 0.5*0.91*(1.85^2-1.5^2)

= 0.533 J