The diagram shows how a force along the x axis varies with location. A block of
ID: 1287203 • Letter: T
Question
The diagram shows how a force along the x axis varies with location. A block of mass 4.44 kg moves along the x axis on a horizontal frictionless surface, influenced by this force. How much work is done by the force as the block moves from the origin to 8.0 m?
If the block has a velocity of 4.20 m/s at the origin, what is its velocity at 8.0 m?
The diagram shows how a force along the x axis varies with location. A block of mass 4.44 kg moves along the x axis on a horizontal frictionless surface, influenced by this force. How much work is done by the force as the block moves from the origin to 8.0 m? If the block has a velocity of 4.20 m/s at the origin, what is its velocity at 8.0 m?Explanation / Answer
Wnet = area under the curve
= 3*2 + 0.5*2*2 + 0.5*1.25*3 - 0.5*0.75*2 - 2*2 - 2*1 - 0.5*2*1
= 2.125 J
Wnet = 0.5*m*(v2^2-v1^2)
v2 = sqrt(v1^2 + 2*Wnet/m)
= sqrt(4.2^2 + 2*2.125/4.44)
= 4.31 m/s