Consider the set up of a ballistic pendulum as shown in the Figure, where m1= 6.
ID: 1287290 • Letter: C
Question
Consider the set up of a ballistic pendulum as shown in the Figure, where m1= 6.50 g, m2= 3.50 kg, h = 0.042 m. a) Find in m/s the final velocity of the system (m1 + m2) immediately after the collision and before the pendulum starts to swing upwards. b) Find in m/s, v1, the initial speed of m1. Use 9.8 N/kg for g.
Consider the set up of a ballistic pendulum as shown in the Figure, where m1= 6.50 g, m2= 3.50 kg, h = 0.042 m. a) Find in m/s the final velocity of the system (m1 + m2) immediately after the collision and before the pendulum starts to swing upwards. b) Find in m/s, v1, the initial speed of m1. Use 9.8 N/kg for g.Explanation / Answer
Part A)
To find the velocity after the collision, apply conservation of energy...
PE = KE
mgh = .5mv2 (mass cancels)
(9.8)(.042) = .5(v2)
v = .907 m/s
Part B)
Apply conservation of momentum
mv + mv = (m + m)v
(.0065)(v) + 0 = (3.5065)(.907)
v = 489 m/s