A man has a mass of 80 kg. In pure water, he floats, but just underneath the sur
ID: 1287743 • Letter: A
Question
A man has a mass of 80 kg. In pure water, he floats, but just underneath the surface of the water ( he is totally submerged). A) When he is immersed in sea water ( specific gravity 1.035), what fraction of his body is above the surface?B) He now dives below the surface, so that his entire body is submerged. What is the buoyant force on him? A man has a mass of 80 kg. In pure water, he floats, but just underneath the surface of the water ( he is totally submerged). A) When he is immersed in sea water ( specific gravity 1.035), what fraction of his body is above the surface?
B) He now dives below the surface, so that his entire body is submerged. What is the buoyant force on him? A) When he is immersed in sea water ( specific gravity 1.035), what fraction of his body is above the surface?
B) He now dives below the surface, so that his entire body is submerged. What is the buoyant force on him?
Explanation / Answer
volume = m/D = 80/1000 = 0.08 m^3
A) mg = d*V'g
V' = m/d = 80/(1.035*1000) = 0.077 m^3
fraction = V-V'/V = 0.0375 = 3.75 %
) Fb = V*d*g = 0.08*1035*9.8 = 811.44 N