Consider two antennas separated by 9.00 m that radiate in phase at 120 MHz. A re
ID: 1288402 • Letter: C
Question
Consider two antennas separated by 9.00 m that radiate in phase at 120 MHz. A receiver placed 150 m from both antennas measures an intensity I0. The receiver is moved so that it is 1.8 m closer to one antenna than the other.
_______ rad
(b) In terms of I0, what is the intensity measured by the receiver at its new position?
_______ x I0
Consider two antennas separated by 9.00 m that radiate in phase at 120 MHz. A receiver placed 150 m from both antennas measures an intensity I0. The receiver is moved so that it is 1.8 m closer to one antenna than the other. (a) What is the phase difference (a) What is the phase difference phi between the two radio waves produced by this path difference? _______ rad (b) In terms of Io, what is the intensity measured by the receiver at its new position?Explanation / Answer
? = 2? (r2 - r1) / ?
? = 2? (1.8) / ? ..........(1)
Wavelenght is found by:
v = frequency* wavelength.
velocity is the speed of light in air. v = c/n
where c is the speed of light in vacuum and n is the index of refraction of air.
n = 1.00029
Depending on precision
v = c
c = frequency * ?
wavelength = (3 x 108/120 x 106 )
? = 2.5 meters
putting this value in (1), we get
? = 2? (1.8) / 2.5
? = 1.44?............Phase difference