String 1 in the figure has linear density 2.70g/mand string 2 has linear density
ID: 1288771 • Letter: S
Question
String 1 in the figure has linear density 2.70g/mand string 2 has linear density 3.10g/m . A student sends pulses in both directions by quickly pulling up on the knot, then releasing it. Consider the pulses are to reach the ends of the strings simultaneously.
What should the string length L1 be?
What should the string length L2 be?
***Answer in correct units***
String 1 in the figure has linear density 2.70g/mand string 2 has linear density 3.10g/m . A student sends pulses in both directions by quickly pulling up on the knot, then releasing it. Consider the pulses are to reach the ends of the strings simultaneously. What should the string length L1 be? What should the string length L2 be? ***Answer in correct units***Explanation / Answer
t1=t2
so, L1/v1=L2/v2
L1+L2 = 4
2.7L1 = 3.1 L2
So, L1= 3.1L2/2.7
So, 58L2/27 = 4
Hence, L2= 27 * 4/58 = 1.86 m
So, L1 = 4-1.86 = 2.14 m