Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Figure shows a rectangular loop of wire, of dimensions 25 cm by 15 cm, is hinged

ID: 1290326 • Letter: F

Question

Figure shows a rectangular loop of wire, of dimensions 25 cm by 15 cm, is hinged along one long side on the z axis. It carries a current of 0.19 A. A uniform magnetic field of magnitude 0.72 T, is applied in the y direction. When the loop's short side is Theta=26

Figure shows a rectangular loop of wire, of dimensions 25 cm by 15 cm, is hinged along one long side on the z axis. It carries a current of 0.19 A. A uniform magnetic field of magnitude 0.72 T, is applied in the y direction. When the loop's short side is Theta=26 degree as shown in Figure, the magnetic field exert a torque on the loop. In the following Figures (A-D), the red arrow indicates the direction of rotation caused by the torque and arrow heads in the wire show the direction of current. Not all Figures illustrate correct physics. Find the magnitude of the torque acting on the loop about the hinge.

Explanation / Answer

u = I*A = 0.19*0.25*0.15 = 0.007125 Am^2


A) Torque = I*B*sin(180-24) = 2.0865*10^-3 T along
+z axis

B) it is wrong

c) wrong


D) Torque = I*B*sin(24) = 2.0865*10^-3 T along +z axis