Mari slides a 58 kg crate, m, up an inclined ramp 2.0 meters long which is attac
ID: 1290705 • Letter: M
Question
Mari slides a 58 kg crate, m, up an inclined ramp 2.0 meters long which is attached to a platform 1.0 m above floor level, as shown in Figure 10-19. A 385 N force, F, is applied to the crate parallel to the ramp to slide the crate up the ramp at a constant speed.
How much work does Mari do in sliding the crate up the ramp?
How much work would be done if Mari simply lifted the crate straight up from the floor to the platform?
Mari slides a 58 kg crate, m, up an inclined ramp 2.0 meters long which is attached to a platform 1.0 m above floor level, as shown in Figure 10-19. A 385 N force, F, is applied to the crate parallel to the ramp to slide the crate up the ramp at a constant speed. How much work does Mari do in sliding the crate up the ramp? How much work would be done if Mari simply lifted the crate straight up from the floor to the platform?Explanation / Answer
a) force*distance = work
work done = 385*2 = 770 N
b) if she simply lift it up then work done = change in potential energy
work = mgh = 58*9.8*1 = 568.4