On a whale-watching expedition, your underwater sound detector picks up a whale
ID: 1291864 • Letter: O
Question
On a whale-watching expedition, your underwater sound detector picks up a whale sound
that has an intensity of 9.0 ?W/m2
(a) What is the intensity level ? of this sound?
(b) If your detector tells
you that you are 2.3 km from the whale, what is the power of the emitted signal? (c) How many whales,
emitting sound at the same intensity I = 9.0 ?W/m2, are needed to produce an intensity level of 100dB at your location?
Explanation / Answer
apply Intensity I = power/area
and Intensioty level = B = 10 dB log ( I./Io)
where Io = 10^-12 W/m^2 constant
so
a. Inentsity Level = 10 dB * log ( 9/10^-12)
= 129.54 decibels
---------------------
b., apply I = P/A
so Power P = IA = 9 * 4pi * 2300*2300
P = 5.97 *10^8 Watts
-----------------------------
c. N = 129.54/100 = 1.3 whales