Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane propeller with a moment of inertia (about its center ) equal to 55 k

ID: 1292001 • Letter: A

Question

An airplane propeller with a moment of inertia (about its center ) equal to 55 kg m^2 starts spinning at 330 rpm. The airplane's engine that takes 25s to accelerate the propeller (at constant acceleration) up to a new rate of 1600 rpm. Express all answers in MKS units. (a). What is the propeller's angular acceleration? (b). If the propeller measures 1.5 m from center to tip, what is the total distance traveled by the tip of the propeller during the acceleration in part (a)? What is the tangential velocity of a point on the tip of the propeller once it reaches 1600 rpms? Express in MPH as well as m/s. (e). After the pilot completes all the flight plans, the engine is shut off. It slows down inaccordance with this expression w(t)=0.010t^3+167.55, where w is in rad/s and t is in seconds. Determine expression for the acceleration and angular position of the propeller. For question (e) how long does the propeller take to stop?

Explanation / Answer


given


MOI I = 55 kg m^2


wi = 330rpm = (330*2*3.14)/(60) =34.54 rad/s


wf = 1600 rpm = (1600*2*3.14)/(60) = 167.47 rad/s

a)
alfa = (wf - wi)/t = (167.47-34.54)/25 = 5.3172 rad/s^2

-------

b) theta = wi*t + 0.5*alfa*t^2


theta = (34.54*25)+(0.5*5.3172*25*25) = radians


distance = R*theta = 3787.6875 m


-------------------

c) Vf = R*Wf = 1.5*167.47 = 251.205 m/s

Vf = 251.205*(1/1609)*(60*60) = 562.05 MPH

d) alfa = dw/dt = 3*0.01*t^2 = 0.03*t^2

angular position = integration of w*dt

theta = 0.01*t^4/4 + 167.55t


theta = 0.0025*t^4 + 167.55*t

e) alfa = wf - wi/t

0.03t^2 = 167.55/t


0.03*t^3 = 167.55


t = 17.74 s