Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up sl
ID: 1292048 • Letter: F
Question
Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 1.6m diameter and a mass of 220kg . Its maximum angular velocity is 1500rpm.
Part A: A motor spins up the flywheel with a constant torque of 51N?m . How long does it take the flywheel to reach top speed?
Part B: How much energy is stored in the flywheel?
Part C: The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which it will deliver energy. Half the energy stored in the flywheel is delivered in 2.5s . What is the average power delivered to the machine?
Part D: How much torque does the flywheel exert on the machine?
Explanation / Answer
Part A)
Start with Torque = I(alpha)
I for a disk is .5mr2
Thus T = .5mr2(alpha)
51 = (.5)(220)(.8)2(alpha)
alpha = .724 rad/s2
Then apply wf = wo + alpha(t_
1500 rpm converts to 157.1 rad/s
157.1 = 0 + (.724)(t)
t = 217 sec
Part B)
Energy = .5Iw2
E = (.5)(.5)(220)(.8)2(157.1)2
E = 8.69 X 105 J
Part C)
P = E/t
P = (8.69 X 105)/2(2.5)
P = 1.74 X 105 W
Part D)
P = Tw
(1.74 X 105) = T(157.1)
Torque = 1.11 X 103 Nm