Given that the hanging block has a mass of 3 kg and the sliding block a mass of
ID: 1292934 • Letter: G
Question
Given that the hanging block has a mass of 3 kg and the sliding block a mass of 2 kg. The table surface is frictionless and the hanging mass begins 80 cm above the floor. If the hanging mass starts from a state of rest, how fast will it be moving just as it impacts with the floor? Given that the hanging block has a mass of 3 kg and the sliding block a mass of 2 kg. The table surface is frictionless and the hanging mass begins 80 cm above the floor. If the hanging mass starts from a state of rest, how fast will it be moving just as it impacts with the floor?Explanation / Answer
writing motion equation
3*g - T = 3a
T = 2*a
adding we get, a = 5.88 m/s2
v^2 = u^2 +2as
v^2 = 2*5.88 *0.8
v = 3.06 m/s