A child\\\'s top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle h
ID: 1293654 • Letter: A
Question
A child's top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has a radius of r = 3.96 mm. Two strings are wrapped around the axle, and the top is set spinning by applying T = 2.90 N of constant tension to each string. If it takes 0.350 s for the string to unwind, how much angular momentum does the top acquire? Assume that the strings do not slip as the tension is applied.
A child's top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has a radius of r = 3.96 mm. Two strings are wrapped around the axle, and the top is set spinning by applying T = 2.90 N of constant tension to each string. If it takes 0.350 s for the string to unwind, how much angular momentum does the top acquire? Assume that the strings do not slip as the tension is applied. If the angle tangential speed of point P, h=25.0 mm above the ground , is 1.25 m/s and the angle theta is 29.0 degree, what is the top?s moment of inertia?Explanation / Answer
Well, the torque applied is
? = F