Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An Indy car with a speed of 125 k m / h goes around a level, circular track with

ID: 1294509 • Letter: A

Question

An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804   m/s2   SubmitMy AnswersGive Up An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804   m/s2   SubmitMy AnswersGive Up An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . An Indy car with a speed of 125km/h goes around a level, circular track with a radius of 1.50km . Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804   m/s2   SubmitMy AnswersGive Up Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804   m/s2   SubmitMy AnswersGive Up Part A What is the centripetal acceleration of the car? ac = 0.804   m/s2   SubmitMy AnswersGive Up ac = 0.804   m/s2   ac = 0.804   m/s2   0.804 SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

i think that 4