Answer 1 . There are two protons one at the origin and the other at x= 3 cm. Wha
ID: 1296049 • Letter: A
Question
Answer
1 . There are two protons one at the origin and the other at x= 3 cm. What is the electric field (magnitude and direction) at x=1 cm? 2. The electric potential inside a 15 m long linear particle accelerator is given by: V= 4000 - 6x^2 Where x is in m measured from the left plate located at x=0 (the right plate is at x=15). a) What is the electric field as a function of x? b) A dust particle whose mass is 0.2 grams has a charge of 1.5 microC lands at a point x=2 m. along the tube. What will its initial acceleration be? 3. A 600 ohm and a 200 Ohm resistor are in series with a capacitor and a 12 volt battery and a switch. One second after you close the switch, the voltage across the 200 Ohm resistor is 1.7 volts. What is the value of the capacitor?Explanation / Answer
Hello Friend,
Welcome to Chegg.com
K = 1/4?eo = 9*10^9
P1 =P2= P charge on proton = 1.602 *10^-19 C
r1 = 10^-2 m
r2 = 2 *10^-2 m
E = E1