Question
2. A person is riding a bicycle, and its wheel have an angular velocity of +20.0 rad/s, then bracket are applied and the bike is brought to a uniform stop. During breaking. The displacement of each wheel is +15.92 revolutions. (a) How much time does it take for the bike to come to rest? What is the angular acceleration (In rad/s^2) of each wheel Solid cylinder of radius 0.35 m is released from rest from a height of 1.8 m as shown. is the angular speed of the cylinder when it reaches the horizontal surf
Explanation / Answer
angular diaplacement = average velocity*time
15.92*2*3.14 = (20/2)*t
t = 9.99776 s = 10s (nearly)
---------
alfa= wf - wi /t
alfa = (0-20)/10 = -2rad/s^2