A block of mass m = 331 g is dragged with a string across a ro9h horizontal tabl
ID: 1297264 • Letter: A
Question
A block of mass m = 331 g is dragged with a string across a ro9h horizontal table. The string tension is T= 3.43 N, and it pulls upward at an angle of phi = 48.0 degree with the horizontal. At one particular instant the block is moving at a speed of y = 5.1 m/s. The coefficient of kinetic friction between the block and the table is mu kj = 0.699. What is the power supplied to the block by the string tension? What is the power supplied by the force of friction? At this instant the blocks speed is decreasing. constant. increasing. impossible to determine.Explanation / Answer
(a) P = 5.1*3.43 = 17.493 W
(B) P = 0.699 *( .331*9.8 - 3.43 * 0.743)*5.1 = 2.4787 W
(C) INCREASING