Problem 6.73 A machine has an 710g steel shuttle that is pulled along a square s
ID: 1297929 • Letter: P
Question
Problem 6.73
A machine has an 710g steel shuttle that is pulled along a square steel rail by an elastic cord . The shuttle is released when the elastic cord has 18.0Ntension at a 45? angle.
What is the initial acceleration of the shuttle?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
You must supply UNITS!
Horizontal component of 18N. force = (cos 45) x 18 = 12.72N.
Acceleration = (f/m) = 12.72/0.71, = 17.92m/sec^2, to the right.
So unless there is friction or I have guessed units wrong, that answer is correct...??
Maybe the 710 is Newtons?
(710/9.8) = 72.44kg.
Acceleration = (12.72/72.44) = 0.175m/sec^2.