Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Repeat of initial information: Two nested. ideal solenoids ore aligned concentri

ID: 1300848 • Letter: R

Question

Repeat of initial information: Two nested. ideal solenoids ore aligned concentrically along the same axis The outer solenoid is connected to a variable current supply. and it initially carries a current I1 in its coils in the direction shown in its wires above. The inner solenoid's current I2 is initially zero. Assume that both solenoids have some small, but non - zero. resistance. Note: NOT all of the above values may he used in the following calculations You do NOT need to show your work for this question Be sure to include correct units and sig.figs.! Suppose that I1(1) now begins to oscillate in a sinusoidal AC fashion. I he pair of solenoids forms an (inefficient) transformer, where the outer solenoid is the primary coil and the inner solenoid is the secondary coil. (For these answers, ignore the different radii of the two solenoids.) This forms a transformer. A. step - up B. Mop - down .) If this were a 100% efficient transformer, the rms primary voltage would be times the rms secondary voltage. (Fill in the blank with a numerical value.). .) The current I2(1) induced in the inner (smaller) solenoid w ill be: constant in both strength and direction vary ing in strength, but always in the same direction varying in both strength and direction A scries LRC radio - tuner circuit is tuned to the station "107.9 FM." You do NOT need to show sour work for this problem Be sure to include correct units and sig.figs J If L = 775 nH. find the value of the capacitance in the circuit: What is the wavelength of 107.9 FM's radio waves? (Assume that air has the same wave speed as vacuum.)

Explanation / Answer

e) As, N2<N1, it is a step down transformer.

Ans: Step down

f) V2/V1=N2/N1=780/250

V2=3.12 times V1

Ans: 3.12

g)It varies in accordance with accordance with current in primary coil.

Ans: varying in both strength and direction.

2. a. ?=1/?(LC)

C=1/?L=1/(2?fL)=1/(2?*107.9*106* 775*10-9)

Ans: C=5.25*10-10 F

b. Wavlength= C/frequency=3*108/107.9*106=2.78 m