Bob states that water has a high heat capacity of about 1 cal/g/K and that his c
ID: 1304605 • Letter: B
Question
Bob states that water has a high heat capacity of about 1 cal/g/K and that his calorimeter has a lower heat capacity of 0.22 cal/g/K. Which would require more energy: Heating 1g of water by 10 K or heating 10g of aluminum by 10 K?
The aluminum would require more energy
The water would require more energy
They would take the same amount of energy
None of the above is true
A.The aluminum would require more energy
B.The water would require more energy
C.They would take the same amount of energy
D.None of the above is true
Explanation / Answer
Heat required by 1g of water = mcdT = 1*1*10 = 10 cal
Heat required by aluminium = 10*0.22*10 = 22 cal
So 10g aluminium will take more heat.