An object is placed to the left of a lens, and a real image is formed to the rig
ID: 1305980 • Letter: A
Question
An object is placed to the left of a lens, and a real image is formed to the right of the lens. The image is inverted relative to the object and is one-half the size of the object. The distance between the object and the image is 45.1 cm.
(a) How far from the lens is the object?
do=30.06cm
(b) What is the focal length of the lens?
f= ___cm
______________________________________________________________________
A small logo is embedded in a thick block of crown glass (n = 1.52), 4.30 cm beneath the top surface of the glass. The block is put under water, so there is 3.00 cm of water above the top surface of the block. The logo is viewed from directly above by an observer in air. How far beneath the top surface of the water does the logo appear to be?
answer is NOT 4.3cm
Explanation / Answer
sorry dint see the second question
2) apparent depth = real depth * (observer's index / object's index) = 7.3 * (1.33/1.52) = 6.388 cm