A single vertical slit of width 26000 nm is located 2.50 m from a screen. The in
ID: 1308902 • Letter: A
Question
A single vertical slit of width 26000 nm is located 2.50 m from a screen. The intensity pattern below is observed. The distances on the screen can be measured from the scale. Each tick mark is equal to 1 cm. Intensity is displayed along the y-axis. What is the wavelength of the light?
There is a fixed relation between wavelength, slitwidth, and angle between the first minimum and the central maximum. The angle can be determined from the distance of the screen and the separation of the first minimum and the central maximum on the screen.
Can someone help me doing this excersice??
Explanation / Answer
448.6 nm.
I read y = 4.3 cm displacement to the 1st minimum.
From the ref., ? = arctan(y/D) = 1.86934744163109E-02 rad, 1.0710571884904 deg
lambda = a*sin(?)/m = 4.48617257009621E-07 m