Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the collision of m1=0.52g puck moving as shown in the graph, which coll

ID: 1309558 • Letter: C

Question

Consider the collision of m1=0.52g puck moving as shown in the graph, which collides with a m2=0.32g puck initially at rest. Only the track of the m1=0.52g puck, which is initially moving, is shown in the graph. Consider each point to be a picture of the puck and consider that 60 pictures ere taken each second.

a) What is the initial momentum of the m1 puck? (Write in both i and j format and as a magnitude and an angle.)

b) What is the final momentum of the m1 puck? ( Write in both i and j format and as a magnitude and an angle.)

c) What is the final momentum of the m2 puck? (Write in both i and j format and as a magnitude and an angle.)

Explanation / Answer

Part A)

SInce 60 pics are snapped each second, the straight line portion shows that there are 4 pictures taken after the initial start time. That 4/60 secs, or .0667 sec

The distance is 4 cm, so v = d/t

v = .04/.0667 = .6m/s

Momentum = mv

m = .52/1000 = .00052 kg

p = (.00052)(.6) = 3.12 X 10-4 kg m/s

Thus 3.12 X 10-4i + 0j at 0 degrees

Part B)

We have 6 time slots for pictures from 4 to 7 cm

Time = 6/60 = .1 sec

d = 3cm

v = d/t = .03/.1 = .3 m/s

p = (.00052)(.3) = 1.56 X 10-4 kgm/s

In the y, the time is still .1 sec

The distance is -1.5 cm

v = d/t = -.015/.1 = -.15 m/s

p = (.00052)(-.15) = -7.8 X 10-5 kgm/s

Thus, combining we get 1.56 X 10-4i - 7.8 X 10-5j kgm/s

The angle is from the tangent function

tan(angle) = 7.8 X 10-5/1.56 X 10-4

angle = 26.6o below the x, which is 333.4o from the axis

The net magnutide is from the pythagorean theorem

net2 = (7.8 X 10-5)2 + (1.56 X 10-4)2

net = 1.74 X 10-4kg m/s

Part C)

Since momentum must be conserved, the m2 momentum must be

1.56 X 10-4i + 7.8 X 10-5j kgm/s

The angle has to be 26.6ofrom the axis

The magnitude will be the same as part B

That is net = 1.74 X 10-4 kg m/s