Please help The position versus time for a certain particle moving along the x a
ID: 1312908 • Letter: P
Question
Please help
The position versus time for a certain particle moving along the x axis is shown In the figure below. Find the average velocity In the following time intervals. 0 to 2 s Average velocity Is defined as the displacement divided by the time Interval, m/s 0 to 4 s The average velocity between 4 and 5 Is zero, but that Is not what Is asked for here, m/s 2 to 6 s The particle Is Initially at x = 10 m and travels to the point x = 0 m. Should the average velocity be positive or negative or zero? m/s 4 to 7 s Average velocity Involves the displacement, not the total distance traveled, m/s 0 to 7 s What Is the displacement of the object between 0 and 7 s? m/sExplanation / Answer
a) 10/2=5m/s
b)5/4=1.25 m/s
c)0-10/4=-2.5 m/s
d)-6-5/3=-3.66 m/s
e)-6/7=-0.857 m/s