Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long straight wire is placed along the axis of a square coil made up of 34 loo

ID: 1320447 • Letter: A

Question

A long straight wire is placed along the axis of a square coil made up of 34 loops and with sides equal to 3.2 cm. The current in the wire is 3.7 A, and is in the upward direction.

a) what is in Webers, the magnetic flux through the square coil?

The wire is now placed next to the square coil. It is still positioned such that the plane of the loops is perpendicular to the wire. The closet side of the square is a distance 3.2 cm away from the wire.

b) what is in Webers, the magnetic flux through the square coil in this new configuration?

The coil is now rotated by 90 degrees so that its plane is parallel to the long wire. The closet side of the square is still a distance 3.2 cm away from the wire.

c) what is in the magnetic field due to wire at the position of the coil side that is closest to the wire?

d) what is in the magnetic field due to wire at the position of the coil side that is furthest from the wire?

e) what is in Webers, the magnetic flux through the square coil in this new configuration?

Explanation / Answer

a)

As magnetic field in this case is paralle to the surface to area, so flux is 0

b)

Again the flux is 0

c)

Magnetic field is given by:

B = uI/(2*pi*d)

where u = 1.26*10^-6

I = 3.7 A

d = 3.2 cm = 0.032 m

So, B = 1.26*10^-6*3.7/(2*pi*0.032) = 2.32*10^-5 T <------answer