Please show/explain how you got the answer. Thank you! 1. 2. How fast would you
ID: 1320935 • Letter: P
Question
Please show/explain how you got the answer. Thank you!
1.
2.
How fast would you have to throw something straight up to make it go 1776 feet (or 541 meters) vertically into the air. Neglect air resistance. A) Between 50 and 60 m/s. D) Between 80 and 90 m/s B) Between 60 and 70 m/s. E) More than 100 m/s. C) Between 70 and 80 m/s. A 10 kg. mass is placed on level ground with a static coefficient of friction of 0.7 and a kinetic coefficient of 0.5. How hard must a person push horizontally on the object to first get it to move. A) Less than 10 Newtons. D) 69 Newtons. B) 49 Newtons. E) 98 Newtons. C) More than 100 Newtons.Explanation / Answer
let the initial speed be u
final velocity at heighest point = 0
v^2 = u^2 - 2gS
u^2 = 2gS
u^2 = 2 x 9.8x 541
u = 102.9 m/s
answer = E
the block will start to move if we overcome the static friction force
static friction force = us x N
N = mg
Fstatic = 0.7 x 10 x 9.8 = 68.6 N
this is the minimum force required to start the motion
answer = D