Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please make sure that put the final answers in box Problem 34.35 The magnetic fi

ID: 1321210 • Letter: P

Question

Please make sure that put the final answers in box

Problem 34.35 The magnetic field inside a 4.0-cm-diameter superconducting solenoid varies sinusoidally between 8.0 T and 12.0 Tat a frequency of 13Hz. Part A What is the maximum electric field strength at a point 1.4cm from the solenoid axis? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. E max=0.364 V/m Part B What is the value of B at the instant E reaches its maximum value? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. B=0T

Explanation / Answer

(a)
B_z = [10 + 2 sin(26pit)]
2 ? r E_? = -? r2 ?B_z/?t
=>
E_?(r) = -r/2 * 26 * pi * 2 cos(26?t) = = - r * 26 * pi * cos(26pit)
Emax(r) = 26 pi r = 26 pi 1.4 x 10^(-2)
Emax(r) = 1.143 V/m

(b)
E is maximum when cos(26pit) = -1,
then sin(26pit) = 0
=> B = 0 when E is maximum.