2. If the ammeter resistance is 0.15 ohms what is the resistance of R? 3. What p
ID: 1321365 • Letter: 2
Question
2. If the ammeter resistance is 0.15 ohms what is the resistance of R?
3. What percent error results from disregarding the ammeter resistance and considering the value of R to be the value obtained in question 1?
Consider the circuit diagram shown below, the voltmeter reads 3.30 volts, and the ammeter reads 2.00 A. 1. What is the combined resistance of R and the resistance of the ammeter? 2. If the ammeter resistance is 0.15 ohms what is the resistance of R? 3. What percent error results from disregarding the ammeter resistance and considering the value of R to be the value obtained in question 1?Explanation / Answer
1)Rcombined = V/I =3.3/2 =1.65 ohm (ans)
2)Net resistance = R +r = 1.65
R =1.65 -0.15 =1.5 ohm (ans)
3) Error = 1.65 -1.5 =0.15
Error= 0.15/1.5*100 = 1/10 *100 =10 % (ans)