Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two billiard balls, one of mass m 1 = 2.461 kg, and the other of mass m 2 = 2.13

ID: 1321731 • Letter: T

Question

Two billiard balls, one of mass m1 = 2.461 kg, and the other of mass m2 = 2.139 kg, travel directly towards each other as shown below. The red ball travels with initial velocity v1i = 4.9 m/s, and the blue ball travels with initial velocity v2i = 4.1m/s. After colliding, they both recoil in exactly opposite directions. If ball 1 recoils with a velocity of v1f = 3.47 m/s, what is the magnitude of v2f?

________m/s

Two billiard balls, one of mass m1 = 2.461 kg, and the other of mass m2 = 2.139 kg, travel directly towards each other as shown below. The red ball travels with initial velocity v1i = 4.9 m/s, and the blue ball travels with initial velocity v2i = 4.1m/s. After colliding, they both recoil in exactly opposite directions. If ball 1 recoils with a velocity of v1f = 3.47 m/s, what is the magnitude of v2f?

Explanation / Answer

m1v1 = m2v2
or more specifically, in this case:
m1v1i + m2v2i = m1v1f + m2v2f
Now we substitute:
2.461 kg * 4.9 m/s + 2.139 kg * 4.1 m/s = 2.461 kg * 3.47 m/s + 2.139 kg * v2f

v2f = 5.7453 m/s