Pool table is 0.870 m above floor. Ball speed record hit is at 32 mph or 14.3 m/
ID: 1321820 • Letter: P
Question
Pool table is 0.870 m above floor. Ball speed record hit is at 32 mph or 14.3 m/s. If ball landed a distance of 4.75 m from table.What is the speed he hit ball in m/s?
At what speed did his ball hit the ground? Pool table is 0.870 m above floor. Ball speed record hit is at 32 mph or 14.3 m/s. If ball landed a distance of 4.75 m from table.
What is the speed he hit ball in m/s?
At what speed did his ball hit the ground?
What is the speed he hit ball in m/s?
At what speed did his ball hit the ground?
Explanation / Answer
TIME to drop 0.87 metre = sqrt.(2h/g) = 0.421368 sec.
(4.75/0.421368) = 11.27m/sec.
Vertical V from dropping 0.87m. = sqrt.(2gh) = 4.129m/sec.
Speed when hitting floor = sqrt.(4.129^2 + 11.27^2) = 12.03m/sec.
Horizontal V has no affect on the vertical drop time.
g used = 9.8.