Can someone explain how to get this answer? Thanks! Can someone explain how to g
ID: 1322220 • Letter: C
Question
Can someone explain how to get this answer? Thanks!
Can someone explain how to get this answer? Tha Find the future value of an ordinary anmity if payments are made in the amount R and interest is compounded a: 10:en Then detemOrie how much of this value is from contributions and how much is from interest - R=13,000, 4.8% interest compounded quarterly for 11 years The future value of the ordinalv anroity is C (Rourd to the nearest cent as needed.) The amount from contributions is SO and the amount from interest is tRound to the nearest cent as needed) ks!Explanation / Answer
For this arrangement of three charges we can imagine firstly we bring Q1 and Q2 to their respective places and then we bring Q3 which will be in the electric field of both Q1 and Q2
So, basically we have 3 potential energies for 3 charges
between Q1 and Q2 , Q2 and Q3 and Q3 and Q1
Potential energy of Q1 and Q2 , U12 = k*(Q1*Q2)/r
where k = 9*10^9
r = distance between the charges = a = 3 m
So, U12 = 9*10^9*(22.4*22.4)*10^-12/3 = 1.51 J
Similarly , U13 = k*(Q1*Q3)/b = 9*10^9*(22.4*75)*10^-12/2 = 7.56 J
And by symmetry, U23 = 7.56 J
So, Utotal = 1.51+7.56+7.56 = 16.63 J = 1.663*10^1 J
Now this Potential energy must be provided by the work done so that they can be arranged like this.
So, work done = 1.663*10^1 J <--------------answer