A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is
ID: 1322384 • Letter: A
Question
A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r = 0.19 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field of magnitude 0.89 T. What is the change in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through half a revolution?
A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r = 0.19 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field of magnitude 0.89 T. What is the change in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through half a revolution?Explanation / Answer
chnage in manetic fllux = B*dA
= B*pi*r^2
= 0.89*pi*0.19^2
= 0.1 T.m^2