A 1.8kg object oscillates at the end of a vertically hanging light spring once e
ID: 1322583 • Letter: A
Question
A 1.8kg object oscillates at the end of a vertically hanging light spring once every 0.50s .
Part A
Write down the equation giving its position y (+ upward) as a function of time t . Assume the object started by being compressed 16cm from the equilibrium position (where y = 0), and released.
Part B
How long will it take to get to the equilibrium position for the first time?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What will be its maximum speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
What will be the object's maximum acceleration?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part E
Where will the object's maximum acceleration first be attained?
equilibrium point or release pointExplanation / Answer
PART A:
Since it started at a compressed position, we use cosine,
y = Acos([2pi/T]t)
where
A = amplitude
T = period
t = time
Thus,
y = 16cos(2pi t/0.50 s) cm
y = 16cos(12.57 t s^-1) cm or y = 0.16cos(12.57 t s^-1) m
PART B:
It will be at equilibium in 1/4 of a cycle.
A cycle is 0.50 s.
Thus, it will next be in equilibrium after 0.050/4 s = 0.125 s
PART C:
Note that the maximum speed is
v_max = 2piA/T
Thus,
v_max = 2(3.1416)(16 cm)/(0.50 s)
v_max = 201 cm/s or 2.01 m/s
PART D:
The maximum acceleration, meanwhile, is
a_max = A(2pi/T)^2
Thus, plugging in,
a_max = 2527 cm/s^2 or 25.27 m/s^2
PART E:
Note that for a simple harmonic oscillator, maximum acceleration is attained at the highest compression.
Thus, it is at the RELEASE POINT where it attains maximum acceleration.
DONE! It was nice working with you!