An infinite plane of charge (see figure below) has a charge per unit area of ? =
ID: 1322598 • Letter: A
Question
An infinite plane of charge (see figure below) has a charge per unit area of ? = 2.5 ?C/m2. What is the change in the electric potential between points that are 2.6 m (initial) and 4.0 m (final) from the plane?
NEED ANSWER IN J/C
posted this previously and people said 400000 that answer is WRONG
An infinite plane of charge (see figure below) has a charge per unit area of ? = 2.5 ½C/m2. What is the change in the electric potential between points that are 2.6 m (initial) and 4.0 m (final) from the plane? NEED ANSWER IN J/CExplanation / Answer
Since E points away from the plate, the potential from 2.6m to 4.0 m is a decreases
The field from an infinite plate is E = ?/2?o
It is independent of the distance from the plate
So the field is constant
Therefore the potential difference E*d = ?/2?o*d = 2.5x10^-6C/(2*8.854x10^-12)*(-1.4m) = -10.08*10^4 V