Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A If the jet is moving at a speed of 2100km/h at the lowest point of the lo

ID: 1323867 • Letter: P

Question

Part A If the jet is moving at a speed of 2100km/h at the lowest point of the loop, determine the minimum radius of the circle so that the centripetal acceleration at the lowest point does not exceed 6.7 g^?s. Express your answer using two significant figures. rmin = m Part B Calculate the 76-kg pilot?s effective weight (the force with which the seat pushes up on him) at the bottom of the circle, and at the top of the circle (assume the same speed). Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma. FNbottom, FNt0 = N Give Up Continue >

Explanation / Answer

V = 2100 km/h = 2100(1000/3600) = 583 m/s

ac = V