Question
You attach one end of a spring with a force constant
k = 773 N/m
to a wall and the other end to a mass
m = 1.72 kg
and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position
xi = 5.96 cm
from equilibrium and release it.
xi/4.
m/s
You attach one end of a spring with a force constant k = 773 N/m to a wall and the other end to a mass m = 1.72 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 5.96 cm from equilibrium and release it. Incorrect: Your answer is incorrect. How is the elastic potential energy of the spring related to the stretch of the spring? J (b) Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position. m/s (c) Determine the speed of the block when it is at a position xi/4. m/s (a) Determine the potential energy stored in the spring before the block is released.
Explanation / Answer
a)The potential energy stored in a spring is given by this formula:
U = 1/2