A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is 25.0 cm long, and h
ID: 1324162 • Letter: A
Question
A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is 25.0 cm long, and he exerts a 17.0-N force at the end of the handle at 37 ? with the handle (See diagram)
1) What is the magnitude of the torque does the machinist exert about the center of the nut?
2) What is the maximum torque he could exert with this force?
A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is 25.0 cm long, and he exerts a 17.0-N force at the end of the handle at 37 ? with the handle (See diagram) 1) What is the magnitude of the torque does the machinist exert about the center of the nut? 2) What is the maximum torque he could exert with this force?Explanation / Answer
a) Torque = force . perpendicular distance = 17 . 0.25 . sin 37? = 2.56 Nm
b) counter clock wise
c) Max torque would be 17 . 0.25 = 4.25 Nm
d) The force should be perpendicular to the wrench.