To determine the location of his center of mass, a physics student lies on a lig
ID: 1324286 • Letter: T
Question
To determine the location of his center of mass, a physics student lies on a lightweight plank supported by two scales L = 4.10 m apart, as indicated in Figure 11-29.
(a) If the left scale reads 333 N, and the right scale reads 175 N, find the student's mass.
kg
(b) Find the distance from the student's head to his center of mass.
m
Explanation / Answer
a)
mass = wt/g = 333+175 / 9.81 = 51.784 kg
b)
d = 175 x 4.1 /333+175 = 1.412 m