In the system shown below, there is a block of mass M = 3.9 kg resting on a hori
ID: 1324827 • Letter: I
Question
In the system shown below, there is a block of mass M = 3.9 kg resting on a horizontal ledge. The coefficient of kinetic friction between the ledge and the block is 0.25. The block is attached to a string that passes over a pulley, and the other end of the string is attached to a hanging block of mass in = 2.2 kg. The pulley is a uniform disk of radius 8 6 cm and mass 0.61 kg. Find the acceleration of each block and the tensions in the segments of string between each block and the pulley. acceleration m/s^2 N tension N horizontal N vertical NExplanation / Answer
For the ist object
T-ukMg=Ma
T-0.25(3.9)(10)=3.9a
T-9.75=3.9a...........1
For the mass m
mg-T=ma
22-T=2.2a...................2
eq1+eq2
T-9.75+22-T=6.1a
12.25= 6.1a
a=2.008m/s2
Now putting in eq1 we get
T-9.75=3.9(2.008)
T=9.75+7.8
T=17.53N
Tension in horizontal =17.53N
Tension in Vertical= 17.53N