A resistor is constructed of a carbon rod that has a uniform cross-sectional are
ID: 1325398 • Letter: A
Question
A resistor is constructed of a carbon rod that has a uniform cross-sectional area of 5.30 mm2. When a potential difference of 12.0 V is applied across the ends of the rod, the rod carries a current of 3.60 ? 10-3 A.
A resistor is constructed of a carbon rod that has a uniform cross-sectional area of 5.30 mm^2. When a potential difference of 12.0 V is applied across the ends of the rod, the rod carries a current of 3.60 ? 10^-3 A. (a) Find the resistance of the rod. kohm (b) Find the rod's length. mExplanation / Answer
Here ,
a)
Using Ohm's law
V = IR
R = V/I
R = 12/3.6 *10^-3
R = 3.33 Kohm
the resistance is 3.33 Kohm
b)
b)
as
3333.33 = 0.35 * L / (5.3 *10^-6)
L = 0.05 m
the length of resistor is 0.05 m