Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 8.62 A 600 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.

ID: 1326866 • Letter: P

Question

Problem 8.62

A 600 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 5.21 N perpendicular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 60.0 N . Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60.

If the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks?

Problem 8.62 Part A A 600 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 5.21 N perpendic ular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 60.0 N. Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60. Figure 1) f the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks? Figure 1 of! Submit My Answers Give Up Air 1.2 m Tube Pivot

Explanation / Answer

Net F = F1 - µmg = 5.21 - .60*.60 *9.8 = 1.682 N

a = Fn/m = 1.682/.6 = 2.80 m/s

= a/r = 2.80/1.20 = 2.33 rad/sec²

Breaking force = Fb = 60 = mr² where ² = 2

60/(2mr) = = 50.328

revolutions = s/(2pi*r)