Question
explain
A space station, in the form of a whool 137 m in diametes, rotates to provide an "artificial gravity" of 2.90 m/s for persons who walk around on the inner wall of the outer rim. Find the rate of the whoel's rotation in revolutions per minute thet will produce this effect rev/min Need Help? 4O2 points SerP9E9 P 00S MFB A colh placed 30.8 from the center of a rotating, horizontal turntable silpa when its speed is 49.2 cm/s (a) What force causes the centripetal accsleration when the coin is stationary relative to the tarntable? O static friction O inertia O kinetic friction O centrifugal force (b) What is the coefficient of static friction between coin and turntable? Need Help? Mer
Explanation / Answer
1)
You need to use this equation for centripetal acceleration: a = r*w^2 where r is radius and w is angular velocity.
w = sqrt(a/r) = sqrt(2.9/68.5) = 0.205rad/s = 0.205*60/(2*pi)rpm = 1.95rpm
2)
a) Force is the sideway frictional force of the coin and table . Option 1.
b) Friction = mV²/r
Friction=µR
R=mg
49.2 cm/s = 0.492 m/s
30.8 cm = 0.308 m
µ(mg)=mV²/r
µ(9.8)=(0.492)²/(0.308)
µ= 0.0801