a ladybug sits 12.0 cm from the center of a Beatles music album spinning at 33.3
ID: 1328400 • Letter: A
Question
a ladybug sits 12.0 cm from the center of a Beatles music album spinning at 33.33 rpm. what is the maximum velocity of its shadow on the wall behind the turntable, if illuminated parallel to the record by the parallel rays of the setting sun? a ladybug sits 12.0 cm from the center of a Beatles music album spinning at 33.33 rpm. what is the maximum velocity of its shadow on the wall behind the turntable, if illuminated parallel to the record by the parallel rays of the setting sun? a ladybug sits 12.0 cm from the center of a Beatles music album spinning at 33.33 rpm. what is the maximum velocity of its shadow on the wall behind the turntable, if illuminated parallel to the record by the parallel rays of the setting sun?Explanation / Answer
distance from the centre=12 cm=0.12 m
angular veloicty=33.33 rpm=33.33*2*pi rad/min
=33.33*2*pi/60 rad/sec
=3.49 rad/sec
then velocity of the shadow=linear veloicty of the ladybug
=angular velocity*radius=0.418 m/s
hence speed of shadow will be 0.418 m/s