I need help with this physics problem please Thank YOu In an experimental measur
ID: 1328432 • Letter: I
Question
I need help with this physics problem please
Thank YOu
In an experimental measurement of heat capacity, the internal energy of an unknown quantity of an ideal gas increases by 561 Joules when 925 Joules of heat are added to the gas (no heat is allowed to leave the gas). The initial temperature of the gas (just before the heat is added) is 250 K. The final temperature of the gas is 265 K. There are no phase changes during this process. This is either a measurement of Cv or of Cp. From the given information, which is it?Explanation / Answer
Here ,
when the heat added , Q = 925 J
chnage in internal energy = 561 J
hence , the work done by the gas = Q - change in internal energy
the work done by the gas = 925 - 561
the work done by the gas =364 J
for Cv as the volume is constant , hence the work done by gas must be zero
thereofore ,as the work done is not zero , this is a Cp measurement