Two highways intersect as shown in the figure below. At the instant shown, a pol
ID: 1329616 • Letter: T
Question
Two highways intersect as shown in the figure below. At the instant shown, a police car P is distance, dP = 800 m, from the intersection and moving at speed VP = 80 km/h. Motorist M is distance, dM = 600 m, from the intersection and moving at speed VM =60 km/h. In unit-vector notation, what is the velocity of the motorist with respect to the police car? What is your answer to pan (A) in magnitude and orientation form? For the instant shown in the figure, what is the angle between the velocity found in (A) and the line of sight between the two cars? If the cars maintain their velocities, do the answers to (A) and (B) change as the cars move nearer the intersection?Explanation / Answer
A) Vmp = Vme - Vpe
= (80 km/h)ˆi - (60 km/h)ˆj
B) magnitude = sqrt ( 802 +(-60_2) = 100
orientation = arc tan(80/-60) = -53.13 degree
c)angle will be 53.13 degree
D) as the velocity is constant in both , there will be no changes in A and B