The potential energy of an interaction is given by U ( x )= a x 2,where a = +6.4
ID: 1329712 • Letter: T
Question
The potential energy of an interaction is given by U(x)=ax2,where a = +6.4 J/m2. Initial speed of a 0.76-kg object in this system is 2.68 m/s atx = 0.
Part A
How far does the object travel before it reaches a speed of v = 0?
Express your answer with the appropriate units.
S = ?
Part B
Does your answer in the previous part depend on whether the object is traveling in the positive or negative x direction?
No, it does not depend on whether the object is traveling in the positive or negative xdirection. Yes, the answer in the previous part is for the object traveling in the negative x direction, the distance for the object traveling in the positive x direction is greater than the obtained result. Yes, the answer in the previous part is for the object traveling in the positive x direction, the distance for the object traveling in the negative x direction is greater than the obtained result.Explanation / Answer
Here ,
U = ax^2
U = 6.4 x^2
a) let the position of particle is x when the velocity is zero
using coseravtion of energy
initial mechanical energy = final mechanical energy
0.5 * 0.76 * 2.68^2 = 6.4 * x^2
solving for x
x = 0.653 m
the object travels 0.653 m before it stops
B)
as the potential energy is an even function
No, it does not depend on whether the object is traveling in the positive or negative xdirection.