a projectile is thrown upward at 28 degree with the vertical and returns to the
ID: 1332026 • Letter: A
Question
a projectile is thrown upward at 28 degree with the vertical and returns to the horizontal ground 12.0 s later with no air drag. A. How fast was it thrown? B. How far from its original position did it land? C. How high above its original position did it go? Part B During a hard stop a car and its passengers slow down with an acceleration of 8,0m/s^2. What magnitude force does a 180lb passenger exert on the seat belt in such as stop? a projectile is thrown upward at 28 degree with the vertical and returns to the horizontal ground 12.0 s later with no air drag. A. How fast was it thrown? B. How far from its original position did it land? C. How high above its original position did it go? Part B During a hard stop a car and its passengers slow down with an acceleration of 8,0m/s^2. What magnitude force does a 180lb passenger exert on the seat belt in such as stop? a projectile is thrown upward at 28 degree with the vertical and returns to the horizontal ground 12.0 s later with no air drag. A. How fast was it thrown? B. How far from its original position did it land? C. How high above its original position did it go? Part B During a hard stop a car and its passengers slow down with an acceleration of 8,0m/s^2. What magnitude force does a 180lb passenger exert on the seat belt in such as stop?Explanation / Answer
a)
t = 2 * v0 * sin(theta) / g
12 = 2 * v0 * sin( 90 - 28) / 9.8
v0 = 66.6 m/s
b)
R = v0^2 * sin( 2 * theta) / g
R = 66.6^2 * sin(2 * 62) / 9.8
R = 375.2 m
c)
H = v0^2 * sin(theta)^2 / 2 * g
H = 66.6^2 * sin(62)^2 / 2 * 9.8
H = 176.42 m